МБАЛ „Св. Пантелеймон“ – Ямбол отбелязва Световната седмица на медицинските лабораторни специалисти с Ден на отворените врати
В периода 20–26 април 2026 г. се отбелязва Световната седмица на медицинските лабораторни специалисти – инициатива, посветена на признанието и уважението към труда на всички професионалисти, работещи в медицинските лаборатории. Седмицата се чества ежегодно през последната пълна седмица на месец април и има за цел да подчертае ключовата роля на лабораторните специалисти в съвременното здравеопазване.
По този повод МБАЛ „Св. Пантелеймон“ – Ямбол организира Ден на отворените врати на 23 април (четвъртък) от 12:00 часа. Гости на лечебното заведение ще бъдат ученици от Профилираната гимназия „Васил Левски“ и Природо-математическата гимназия „Атанас Радев“ в Ямбол, от паралелки с профил „Природни науки“, с разширено изучаване на биология и химия.
В рамките на инициативата учениците ще посетят отделенията Клинична лаборатория, Микробиологична лаборатория и Трансфузионна хематология (Кръвен център). Те ще имат възможност да се запознаят отблизо със съвременната лабораторна апаратура, с методите за анализ на биологични проби, с процесите по диагностика на различни заболявания, както и с ролята на лабораторните изследвания при проследяване на лечението на пациентите.
Специалистите от болницата ще демонстрират реални работни процеси, ще разкажат за ежедневните предизвикателства и отговорности в професията, както и за значението на точността и бързината при лабораторните изследвания. Учениците ще получат ценна информация за възможностите за професионално развитие в сферата на медицинските лаборатории.
Световната седмица на медицинските лабораторни специалисти поставя във фокуса значимата роля на лабораторните лекари, медицинските лаборанти, биолозите и всички специалисти в тази област. Те са неразделна част от процесите на профилактика, диагностика и лечение, като техният труд ежедневно подпомага лекарите в поставянето на точна диагноза и вземането на правилни терапевтични решения.“
С инициативата МБАЛ „Св. Пантелеймон“ – Ямбол изразява своята признателност към всички медицински лабораторни специалисти и насърчава младите хора да се насочат към тази важна и отговорна професия.